Sajnáljuk, a brutális leértékelés most elmarad -jelenthetné be bármelyik ingatlanos a következő években, amikor irodájának ajtaja előtt reménykedő vásárlók tucatjai sorakoznak. De miért is maradhat el az, amire annyira várunk?
5 különleges érv
Nézd meg a videót, aztán gyere vissza és folytasd az olvasást!
Mások a körülmények
Remélhetőleg végignézted a videót, amiben kifejtem azt az 5 megdönthetetlen érvet, ami előrevetítheti számunkra a jövőt az ingatlanpiacon.
Egy újabb válság körvonalazódik az életünkben. Ez a kontúrvonal azonban már sokkal többről szól, minthogy bankok hogyan selejtezik le értéktelen követeléseiket és ezzel milyen módon ütnek lyukat a globális gazdaság működésében.
Az új válság színe a zöld
Gondolom te is hallottál már a globális felmelegedés nevű jelenségről. Ha máshonnan nem, de azokból a melegebb, szárazabb karácsonyi időszakokból – amiket el kell szenvedned minden évben – rájöhettél már, hogy valami nincsen rendben a környezetünkkel.
Túlfogyasztás, pazarlás, káros anyagkibocsájtás, évszázadokig nem lebomló anyagok – ezek határozzák meg a legnagyobb problémánkat. A globális felfogásnak kell egy rendkívül erőteljes paradigmaváltáson átesnie, ahol a mennyiség helyett a minőség kerül előtérbe.
Ha ez bekövetkezik, akkor minden megváltozik. A gazdaság brutális bővülése – ami a fogyasztási mennyiségen alapul – teljes mértékben lelassul. A kérdés, hogy helyette sikerül-e alternatív megoldásokat találni arra, hogy elkerüljünk egy globális recessziót?
Nemzetgazdasági kihívás: klímamenekültek
A nemzetgazdaságok szintjén rendkívüli problémát – öngerjesztő folyamatot – eredményezhet a jövőbeni klímamenekültek érkezése, akik alapjaiban ingatják meg az egyre inkább elgépiesedő – automatizált – nyugati világot és társadalmat. A klímamenekülteknek nem lesz választásuk, hacsak az emberiség technológiai megoldásokkal nem tud előállni a számukra.
Miközben például az európai társadalom öregedőben van – éppen ezért szükség lenne egy bizonyos számú bevándorlóra -addig félő, hogy bőven az origó fölé helyezhető azoknak a száma, akik a következő években érkezni fognak (gyakran kényszerből).
Vajon képesek lesznek a nemzetgazdaságok kontrollálni ezt a helyzetet, vagy éppen ezzel ágyazunk meg egy másfajta globális gazdasági világválságnak?
Kereskedelmi háborúk
A modern világ meglátásom szerint már most is háborúban áll egymással. Csak a hadszíntér a vámhatárokon zajlik és fegyveresek helyett öltönyös politikusok esnek egymásnak szüntelenül.
Elég csak az amerikai-kínai kereskedelmi háborúra gondolni, ami tökéletesen megmutatta számunkra, hogyan tudják tőlünk független hatalmak egy döntéssel szétszedni az általunk szeretett és ismert valóságot.
Egyik kezében ott az Apple, a Google, a Facebook és más amerikai gigacégek. A másik kezében pedig az elektronikai eszközök gyártásában nélkülözhetetlen nemesfémgyártás vagy éppen az „olcsó kínai gyártás”.
A pánik a piacokon növekedik, a szegregáció egyre élesebb a cégek között. Szépen lassan pedig a globális, békében együtt élő és egymást ismerő világról alkotott elképzelésünk a profit és a pillanatnyi politikai haszon oltárán szertefoszlik.
Kételyek között csak egy dolog a fix
Remélem benned is körvonalazódik, hogy miben lesz eltérő egy következő válság és miért nem fogja oly módon érinteni az ingatlanpiacot, mint amennyire te erre számítasz?
A videóban már említettem magyar specifikusan a gócpontok (nagyvárosok + agglomeráció) felemelkedését és a hagyományos értelemben vett vidék elnéptelenedését.
Nehezen tudom elképzelni, hogy a következő években a gócpontokon található ingatlanok egyfajta kiárusítási áron cseréljenek nagy mennyiségben tulajdonost.
Miért adná el bárki áron alul az ingatlanját, ha
- Magyarországon a munkanélküliséget felváltotta a tartós munkaerőhiány
- A felvett jelzáloghiteleket mindenféle adósságfékkel rögzítették (JTM, fix kamat, állami támogatások)
- Lakni valahol létszükséglet. Jelenleg albérletet fizetni drágább, mint hitelt fizetni
- Tömegesen vásároltak második vagy sokadik ingatlant befektetési céllal. Nincsen rajtuk eladási kényszer
Segítség
Szívesen segítek neked közvetíteni a babavárót és/vagy a lakáshiteledet, CSOK-ot. Átbeszéljük a többi igénybe vehető támogatást és akár jelzáloghitel konstrukciókat is nézünk, ha éppen lakásvásárlás előtt állsz. Ez egy komplex szolgáltatás.
szarvas.norbert@iflgroup.hu
Jogi
Ez a cikk 2019. augusztus 15. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cikkben szereplő információk nem teljes körűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!
A népességszám alakulását nem említetted, ami negatívan hathat a gócpontokra.
Klimamenekülteket nyugodtan hivhatod spermamenekülteknek is. Afrikában és a közel keleten kevesebb mint 100 év alatt 10xeződött a létszám, ennek semmi köze a melegebb karácsonyokhoz.
A másik meg hogyha védeni akarod a klimát, a repülőforgalom korlátozása sokkal célszerübb a müanyag zacskókkal való maszturbálásnál. Akkor meg mi lesz az airbnbzéssel.
A másik meg az, hogy „tartós munkaerőhiány” az nem egy önfenntartó állapot. Azért van munkaerőhiány, mert 11 éve megy a gazdaság felfelé, ha válság lesz, akkor megint felmegy a munkanélküliség.
Azért vannak kérdőjelek. Az ország rohamosan öregszik, a bevándorlók elől vaskerítéssel lezárva a határ. Tegyük fel, hogy a lányom 20-30 év múlva megörökli a házunkat és a pesti lakást. Eladná, jön a vevő, aki már a tizedik hasonló örökölt lakást nézi meg. A vevő a kevés számú és ritka fiatal első lakás vásárló egyike. Ne feledjük, eltelt 20-30 év a mostani kevés megszületett gyereknek még kevesebb gyereke született. Hegyekben állnak az örökölt lakások és mindenki a ritka holló fiatal lakásvásárlót várja, akinek még nincs. Mi történik ilyenkor? Megindul az árverseny lefelé. Egyébként nyugodt csendes világ lesz, amit mi már nem élünk meg. Automatikus termelés (ezt hozza a munkaerőhiány) robotizálva ami csak lehet. Kis számú de jól élő lakosság. Sok sok ingatlanon eladó, kiadó tábla. Ez is egy lehetséges jövő, az elöregedett, nyugdíjas Magyarország jövője.
Még 2008 januárjában is arról szóltak a hirek itthon, hogy minden ok, európában nem lesz válság. Az ingatlannal komolyan foglalkozó elit rétegnek az utolsó pillanatig nem volt érdeke tudatni a „kis” emberekkel, hogy ne vegyenek fel 20 évre hitelt, mert jön a válság. Egy két befolyàsos ember volt aki érthetően elmagyarázta, hogy itt bizony nagy válság fog bekövetkezni, a többi terelt, hallgatott. A legtöbb „gazdagnak” az volt az érdeke, hogy ne derüljön ki az igazság, és így még gazdagabbak legyenek, a sok kisember rovására. A 2008 év eleji híreket visszaolvasva mindenki megtalàlhatja, hogy ki volt az a pár ember aki előre szólt, hogy Európában is baj lesz. Ők most is vész harangot kongatnak, hiszen rengeteg érv szól sajnos ismét egy elkövetkező válság mellett. Válság idején pedig csökkenek a lakás árak.