Elsiklottál egy tuti befektetés mellett! Évi 10% hozam garantáltan? Nézzük meg, hogy miért vásárolnak az okos befektetők maguknak tárolókat 1-1 új építésű társasházban? És ennek milyen anyagi vonzatai vannak?
Mi az a tároló?
Még a legelején fektessük le a játékszabályokat, nehogy félreértsd a dolgot. A tároló a wikiszótár szerint „olyan hely, ahol lehet tárolni dolgokat, amíg nincs rájuk szükség”.
Magyarul egy pár négyzetméteres betonplacc fallal körül fogva, egy ajtóval lezárva. És az emberek nagyon szeretnek ide dolgokat bepakolni. Méghozzá annyira, hogy még fizetnének is érte…
Az emberek gyűjtögető életet élnek
Szerintem, ha fognád magad és körbenéznél a saját lakásodban, akkor könnyen összegyűjtenél 3-4 doboznyi olyan cuccot, amire már nincsen szükséged, de még nem dobnád ki. Ezt hívjuk kacatnak.
A kacat hamarosan teljesen beteríti a szekrényetek polcait és szinte ordít az igény egy tároló helységért.
Nem tudunk bármikor tárolóhoz jutni
Egy társasház tervezésnél alapvetően a lakás a fókuszpont. A kivitelező minél több lakást szeretne kipréselni a rendelkezésre álló területből. A tárolók száma mindig a „maradványérték” szerint alakul.
Az szinte biztos, hogy mindig kevesebb tároló lesz, mint amennyi lakás van az épületben. Arról már nem is beszélve, hogy egy családnak gyakran több tárolóra is szüksége van. Egy a kacatoknak, egy a bicikliknek és hasznos dolgoknak.
Gyakorlati tippek tároló vásárlásához
Saját magamon kísérletezve jöttem rá, hogy egy tároló sosem csak egy tároló. Ha felmértük megfelelően a helyszínt, arra jutottunk, hogy lesz kereslet, akkor bizony jön a lebonyolítása az egésznek.
Hány nm-t vegyünk?
Logikusan rávághatod, hogy minél nagyobbat. Ugyanakkor még sem annyira egyértelmű a kérdés, hiszen a tárolót négyzetméterárban mérik, ára pedig alapvetően a lakások négyzetméterárának a fele / harmada között alakul.
600e forintos lakás négyzetméterárak mellett a tároló 250e forintos négyzetméteráron teljesen reális.
3,5nm x 250e = 875 000 forint
5 nm x 250e = 1 250 000 forint
A kettő között 375 000 forint vételárkülönbség van + 4% illeték különbözet (15 000). Az érdekes a dologban, hogy a bérlők számára tároló = tároló. Vagyis pontosan ugyanannyiért tudod kiadni az egyiket, mint a másikat.
Tűréshatáron belül.
Az ügyvédi díjra készüljünk fel
Amikor a saját tárolómat vásároltam, akkor szembesültem azzal, hogy egy 870 000 forint értékű tárolóra az ügyvéd ugyanúgy elkéri a 125 000 forintos díját, mintha lakást vettem volna ugyanabban a társasházban.
A mondás az volt, hogy neki teljesen mindegy mit ír a lapra, ugyanannyi munka számára megkötni az adásvételit.
Az illeték mindig 4%
1M forintos tárolóért záros határidőn belül fizetnünk kell 40 000 forintot, mint illeték. Ezt számoljuk bele a kalkulációnkba.
Pro tipp: a betonaljzatot érdemes alaposan kisöpörni, majd aljzatvédő festékkel lehúzni legalább két rétegben.
A tároló után közös költséget kell fizetnünk
Ez egy olyan költség, amit át szoktak „terhelni” a bérlőkre. Ugyanakkor az üres időszakokban nekünk kell megfizetni ennek a díját. Itt is jellemző, hogy a lakásokra számított közös költség felét szokták felszámolni a tárolóra.
3,5nm x 150 forint = 525 forint / hó
5 nm x 150 forint = 750 forint / hó
Apró tételnek tűnhet, de szorozd fel 1 évre. 12 x 750= 9 000 forint, ami gyakorlatilag 1 havi nettó nyereségednek felel meg. Amennyiben 10 évig tiéd a tároló, akkor változatlan számok mellett 10 x 9000=90 000 forint a közös költség, ami 7,5 havi bevételnek felel meg (ha 12 000 forintért adjuk ki).
Ezért nem mindegy, hogy mennyire vagyunk gavallérok és ki fizeti meg a közös költséget.
bruttó 10% hozam szinte garantált
A tároló teljes bekerülési költségét tehát az alábbi tételek adják meg:
+ vételár
+ illeték
+ aljzatvédő festék
+ ügyvédi díj
——-
= 1 060 000 forint
Azt gondolom, hogy új építésű budapesti ingatlanok esetében a tűréshatár valahol 10-15e forint körüli bérleti díjban határozható meg. Amennyiben az adót és a közös költséget levonva nettó 10 000 forint nyereséget tudsz elérni, akkor mondhatni megszerezted az évi 11,3%-os hozamot.
Nézd meg a csatornámat
Jogi
Ez a cikk 2020. január. 06. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cikkben szereplő információk nem teljes körűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!
A kiadásból származó adóról is lehetne beszélni. Tárolók esetében milyen adóvonzattal kell számolni? SZJA-ban feltüntetni, stb.