Oldal kiválasztása

Elérkezett az új építésű lakás műszaki átadása? Te sem tudod, hogy mire kell odafigyelni? Én is így voltam ezzel nem is olyan régen. Segítségül hívtam az internetet, de használhatatlannak bizonyult, mivel semmilyen hasznos és összeszedett információt nem találtam a témában. Helyette mindenki ugyanazt az 5-8 dolgot ismételgette „nagy vonalakban”. Tudtam, hogy nekem ennél konkrétabbra van szükségem…

Sajnos nem találtam konkrétabbat. Vakon vágtam bele a műszaki átadás-átvételbe. Az eredmény? Sajnos a következő hónapokat a garanciális javításokkal és töménytelen szabadség kivételével töltöttem el. Ráadásul volt olyan hiba, amit nem javítottak, mivel „rám fogták”.

A műszaki átadás lényege

Ezt a cikket azért írtam meg, hogy a lehető legtöbb hasznos információt gyűjtsem neked egy csokorba.

A műszaki átadás célja, hogy a kivitelező vállalkozó írásban nyilatkozik arról, hogy a kivitelezési szerződésben foglaltak szerint az építési munkákat befejezte, azok műszaki helyességének a kivitelezési tervdokumentációk szerint eleget tett.

A műszaki átadás után még nem kapsz kulcsot

Fontos megjegyezni, hogy a műszaki átadás után nem kapod meg egyből a lakáskulcsot, hiszen még nem történt meg a birtokbaadás. A műszaki átadás során a kivitelező képviselőjével körbejárjátok a lakást és ellenőrzitek az elkészült munkát.

A cél, hogy ezen a fontos feltárjátok az összes olyan hibát, ami szabad szemmel és azonnal megállapítható. Az itt feltárt hibákat a kivitelezőnek birtokbaadásig (jellemzően 30 nap innentől kezdve) ki kell javítania.

Ezzel elkerülhető a garanciális javítás

Vásárlóként / építtetőként az egyik legrémisztőbb „szitokszó” a garanciális javítás. Ugyanis hiába lobogtatod a szerződést a kezedben, itt már egyértelműen a kivitelező jóindulatára vagy utalva.

Ugyanis a birtokbaadás után az utolsó részletet is kifizetted (vagy a bankod) a kivitelező részére, aki így már megkapta a teljes összeget. A törvény és a szerződésetek ugyan kötelezi a garanciális javításokra, viszont simán heteken át tartó tologatás veheti kezdetét.

A lehető legtöbb hibát fel kell tárnotok még a műszaki átadás-átvétel eljárás során, hiszen ezeket még azelőtt ki kell javítania a kivitelezőnek, hogy megkapná a pénzt. Tehát itt még érdekes sietni a munkafolyamatokkal.

A bejárás során figyelj oda

Érdemes magaddal vinni a műszaki tartalom kinyomtatott példányát és ellenőrizni mindenhol a beépített anyagok, szaniterek, nyílászárók minőségét és márkáját. Rendkívül fontos a minőség és márkahűség.

Szerintem te sem szeretnél prémium árat kifizetni egy alsókategóriás szaniterért. Amennyiben a műszaki tartalommal nem megegyező márkát épített be a kivitelező, abban az esetben a helyettesítő terméknek mind minőségben, mind árkategóriában meg kell felelnie a műszaki tartalomnak. Ezt neked el kell fogadnod vagy elutasítanod.

„Nagyvonalakban”

Itt egy felsorolás arról, hogy nagyvonalakban mit érdemes megnézni. Ez a lista azonban nem teljes, nem részletes. Gondolatébresztőnek megfelelő, de semmi több. Én is ilyen listákat találtam.

Fogtam magam és a saját tapasztalataimból táplálkozva megírtam egy könyvet (e-book), amit te is letölthetsz. Ebben részletesen benne vannak azok a pontok, rejtett hibák, amikre oda kell figyelned. Kategóriákba szedtem és logikailag felépítettem. Érdemes használni!

Gondolatébresztőnek
  • alapterület újramérése
  • a teljes vezetékrendszer – víz, gáz – kialakításának és működésének az ellenőrzése
  • egyéb vezetékrendszerek ellenőrzése
  • közüzemi órák ellenőrzése
  • szaniterek márka szerinti csekkolása
  • burkolatok (csempe, járólap, laminált padló, parketta) szerződéses fajtájának ás lerakásának az ellenőrzése
  • nyílászárók (ablakok, belső és külső ajtók) fajtájának és működésének az ellenőrzése
  • vasalatok, zárak, kulcsok csekkolása
  • redőnyök rendeltetésszerű használatának a vizsgálata
  • festés – mázolás szerződésszerű teljsesítése
  • kapcsolók, konnektorok ellenőrzése
  • szigetelés tesztelése
  • falak függőlegességének ellenőrzése
  • beépített extrák megléte
Kötelező dokumentáció

A műszaki átadás során különféle dokumentációkat kell megkapnod kötelező érvényűen!

  • megvalósulási tervek
  • jótállási jegyek
  • garancia füzetek
  • anyag és egyéb bizonylatok
  • használati leírások
  • műszaki átadás-átvétel jegyzőkönyv

De akkor miről írtam könyvet?

Jogosan merülhet fel benned a kérdés, hogy miről szól a könyv, ha most tételesen leírtam ilyen sok dolgot? Tapasztalatból tudom, hogy ezek a felsorolások pontosan arra elegek, hogy lásd, amit józan paraszti ésszel is ellenőriznél.

Én vittem magammal hozzértőbb embert is. 4-en néztük át a lakásomat és ennek ellenére a következő hónapokat a garanciális javítgatásokkal töltöttem! Ennek szerinted mi az oka? Itt hatványozottan igaz, hogy az ördög a részletekben rejlik.

Eszedbe jutott például söprűt vagy telefontöltőt vinni magadra a műszaki átadásra? HIBA.

A könyvben leírtam, hogy miért hiba. És még számos más ötletet hozzávettem, tippeket és konkrétumokat. Elkerültem a szaknyelvet, mindent józan paraszti ésszel közelítettem meg, hogy bárki számára közérthető és használható legyen ez a hiánypótló e-book.

Díjmentes hitelügyintézés

Segítek Neked a hitelügyintézésben. Kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitelajánlatot mutatok be Neked, melyek akár 6 hónapig is érvényesek. Nem kell küzdened a bankfiókban! Mindent elintézek helyetted a hitellel kapcsolatban és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adok. Kényelmes, gyors, megbízható.

Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mintha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket tudok biztosítani a számodra(ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Ez a cikk 2019. április 11. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.