Oldal kiválasztása

Sokan kalkulálnak azzal, hogy – tanulva 2009-2011-ből – kibekkelik valahogyan az ingatlan boom időszakát, és a válság idején veszik meg a lakásukat, jelentősen leértékelve. Mennyire valid ez a terv? Egyáltalán lehet tervnek nevezni? Hoztam pár indokot, amiért elbukhatod a dolgot…

Ha olvasás helyett inkább hallgatnál…

5 indok

Azt vettem észre, hogy sokan nagyon könnyelműek a válsággal kapcsolatban és egyfajta hurrá-optimizmussal élik meg annak lehetőségeit, míg bagatellizálják életükre gyakorolt miniatürizált armageddon hatásait.

Van önerőd?

Önerő nélkül nem fog menni a lakásvásárlás még a válság legmélyebb bugyraiban sem. Sok embernek a legnagyobb gondja, hogy jelenleg nem rendelkezik önerővel.

Ami ennél is nagyobb gond, hogy önerőgyűjtés helyett lubickol a bérnövekedés és életszínvonal emelkedés által elérhető lehetőségekben. Itt egy motor, ott egy mindent bele nyaralás, amott pedig hetente többször étterem. Önerő meg sehol…

Rajthoz álltak a gazdagok

A gazdag emberek legfontosabb gyűjtőtulajdonsága, hogy gazdagok. Értsd: van pénzük, amit saját életszínvonaluk kockáztatása nélkül bárikor be tudnak dobni.

Ők is ott állnak a rajtvonalon és amint megnyit az ingatlan-outlet, ők lesznek az elsők, akik lecsapnak a lehetőségre és készpénzre kezdik felhalmozni a jobb lakásokat.

Hidd el. Ha te arra játszol, hogy majd olcsóbban akarsz lakást venni, akkor ők is…

Közbeszólnak a bankok

Van egy olyan butácska alapvetése a gazdaságnak, hogyha csökken a kereslet és növekszik a kínálat, akkor csökkennek az ingatlanárak. Ha csökken az ingatlanár, miközben a munkaerő költsége változatlan, akkor kevesebb beruházó jelenik meg az építőiparban. Kevesebb a kihelyezett hitel, projekt hitel, ezért alacsonyabb a bankok számára a megtérülés.

Minél alacsonyabb a megtérülés és növekvő a kockázati tényező, annál jobban megválogatják, hogy kinek adnak hitelt. Válassz a szigorodó szabályok közül, melyik lenne számodra átvészelhető?

  • több önerő kell
  • alacsonyabb törlesztőrészlet vállalható be
  • munkaviszonyt jobban megvizsgálják
  • kevesebb jövedelemtípust fogadnak el
A matek sem jön ki

Számoljuk ki gyorsan, hogy egy mostanra 30M forintot érő lakáshoz 20M forint hitellel (20 év, 10 év fix kamat) mennyibe kerül hozzájutni, ha valamilyen csoda folytán lenne lehetőséged ma is megvenni azt a lakást és a válság idején is…

A terved az, hogy a 30M forintot érő lakást elhozhatod 25M forintért, amihez lesz 5M önerőd (!?).

Ma 20M forint hitel ezekkel a paraméterekkel nagyjából 4%-os kamatra is elérhető, 121e forintos törlesztővel és 29,1M forintos teljes visszafizetéssel.

Ha itt a válság, akkor drágulnak a hitelkamatok. Én 7%-os kamattal számoltam. Az új számok: 155e forintos törlesztő, 37,3M forintos teljes visszafizetéssel…

Tehát hitelarányosan közel dupláját fizeted ki kamatban 20 év alatt, ha majd válság idején akarsz lakást vásárolni hitelből. Itt máris elfogy az előnyöd.

Fontos a körülmény…

Oké, ez csak a hitel volt. Tegyük hozzá, hogy most 30M forintért kéne lakást venni a példában, amihez szükséges 6M forint önerő és a hitel 24M forint lenne.

24M forintra számolva 35M a teljes visszafizetés és 145e forint a törlesztőrészlet. Még ezzel együtt is jobban jársz alapvetően…

Elég bátor vagy hozzá?

Hajlamosak vagyunk nagyon könnyen dobálózni a számokkal. Amikor az ingatlanpiac a csúcskorszakát éli, akkor nem túl merész az ingatlant jó befektetésként kezelni.

De mi a helyzet, ha rád szakad a gazdasági cunami és a csapból is az folyik, hogy itt a vége? Amikor minden ismerősöd ultra pesszimista, mivel rosszabbul élnek, kevesebbet keresnek és veszélyben a munkahelyük?

Ebben a pusztító mentális tűzvészben kéne úgy döntened, hogy felveszel egy nagyobb hitelt és minden biztonsági tartalékodat beáldozod egy elméletre, hogy „most érdemes lakást venni”.

Az biztos, hogy érdemes. A kérdés, hogy a te megalapozatlan anyagi helyzetedben is érdemes…?

Segítség

Szívesen segítek neked közvetíteni a babavárót és/vagy a lakáshiteledet, CSOK-ot. Átbeszéljük a többi igénybe vehető támogatást és akár jelzáloghitel konstrukciókat is nézünk, ha éppen lakásvásárlás előtt állsz. Ez egy komplex szolgáltatás.

szarvas.norbert@iflgroup.hu

Jogi

Ez a cikk 2019. augusztus 28. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cikkben szereplő információk nem teljes körűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!