Egy másik aspektusából szeretném megközelíteni azt az ingatlanár robbanást, amit az elmúlt időszakban mindenki tapasztalhatott. Mi lehet a valódi oka az árak ilyen mértékű emelkedésének, ahol a vevők egymásra licitálnak? Én azt mondom, most kövessük a pénz útját…
Ki az az „öröklős generáció”?
Történelmi viszonylatban is kimondható, hogy soha ezelőtt nem volt tapasztalható a magyar társadalomban olyan mértékű generációs vagyon áramlása, mint amit az elmúlt években láttunk.
Ezt az időszakot jellemzi „a dédik és a nagyszülők” eltávozása az élők sorából. Így áramlik tovább az általuk „összekuporgatott” vagyon a gyerekekre és unokákra.
Mitől rendkívüli ez a vagyon?
Önmagában nem lenne rendkívüli, ha a nagymamánk ránk hagy egy lepusztult polgári lakást. Viszont mindezt egy olyan korszakban teszi, amikor a kedvező banki kamatok, állami ösztönzők és külföldi befektetők brutális mértékben verik fel az árakat.
Bátran kijelenthetjük, hogy egy lepusztult budapesti polgári lakás is minimum a kétszeresét éri pár évvel ezelőtti értékének. Mivel azonban ezt a generációt az elképesztő takarékoskodás jellemezte, így előfordulhat, hogy több lakást hagynak a gyerekekre.
Az elmúlt években megtöbbszöröződött az örökségek értéke az ingatlanárak emelkedése miatt. Gyakorlatilag több generációnyi érték koncentrálódik egy időben egy kézbe.
Mennyire hatalmas ez a vagyon?
Érdemes perspektívába helyeznünk, mit jelent ma az örökség. Természetesen mindenkinek más és más lesz a kapott érték, de most próbáljuk meg egy példán keresztül a lényeget átlátni.
Tegyük fel, hogy Gipsz Jakab és családja most örökölt két budapesti, belvárosi polgári lakást. Ezzel a két lakással két dolgot tehetünk: eladjuk vagy kiadjuk.
Ha kiadjuk…
Ha kiadjuk, akkor lakásonként minimum havi 200 000 forint bevételre számíthatunk, ami 400 000 forint fixet jelentene.
Képzeld el azt a helyzetet, amikor Gipsz Jakabék bevétele ez idáig összesen volt havi szinten 400 000 forint. Az örökségnek köszönhetően egy passzív jövedelemre tehetnek szert, ami elég lehet a gondtalan életre az elkövetkezendő években.
Másrészt egyetlen csapásra duplázhatják a bevételüket, ami elég fedezetet nyújthat további ingatlanok hitelből való megvásárlására vagy valamilyen befektetés elindítására. Éves szinten 4,8M forint a többlet a példában.
Ez a 4,8M forint egy év alatt konzervatív befektetési stratégia alapján pont egy kis garzon önereje lehet, amit aztán hitelből megvéve és kiadva öntermelővé is válhat. Aztán épülhet tovább az ingatlanvagyon…
Ha eladjuk…
Ha eladjuk, akkor a kettő lakásért kaphatunk 80 000 000 forintot.
Mit jelent 80M forint Gipsz Jakab életében. Ha a fizetéséből minden évben 1M forintot félre tudott volna tenni (de nem tudott), akkor 80 évig kellene dolgoznia és takarékoskodnia ezért a pénzért (inflációt most nem számolva).
Megrészegül a könnyen jött pénztől és belevág önmegvalósító terveibe, azaz ráül a családi vagyonra és azon feszeng a továbbiakban.
Az nem vagyon, amin ülünk
Meg kell értenünk, hogy a vagyon természeténél fogva akkor értékes, ha termel nekünk. Amennyiben ráülünk (pl.: abba az ingatlanba fordítjuk, amiben lakni fogunk), akkor olyan, mintha nem lenne bizonyos értelemben.
Nem kell zseninek lennünk ahhoz, hogy helyesen megtippeljük Gipsz Jakab választását. Mivel úgy érzi, hogy jó áron tudja eladni az örökséget, ezért kiadás helyett és vagyonépítés helyett az eladás mellett dönt.
Ez balszerencse a piacnak
Balszerencse a piacnak, hiszen Gipsz Jakabnak nincsen kockázata. Olyan árat ír rá a cetlire, amennyit nem szégyell. Hiszen még csak most kapta meg az örökséget és bőven ráér cselekedni. Ha jön egy balek, aki túlárazva elviszi a lakást, akkor az csak jó.
És mi határozza meg az árat manapság? Felmegy az ingatlanos oldalra és elkezd viszonyítani más hirdetésekhez. És azokhoz képest ad meg egy picivel magasabb árat. A probléma, hogy a kritikus tömeg ma már az „öröklős generáció” tagjai, akik egymást hülyítik arctalanul az árakkal.
Egymásra ígérnek rá és fújják fel az ingatlan lufit. Arctalanul, névtelenül és anélkül, hogy tudnának erről.
Ez balszerencse Gipsz Jakabnak
Hiszen ma még sikerül eladnia a lakását túlárazva. És itt folytatódik szerencsétlennek a balszerencséje tovább. Szerinted mihez kezd a hirtelen jött 80 milkával?
Megveszi álmai lakását.
Ez a szomorú tény. Megvásárol egy olyan lakást, amit a fizetéséből nem tudna. És most ne foglalkozzunk azzal a ténnyel, hogy a fizetéséből fenntartani se fogja feltétlenül tudni az új, nagyobb lakást…
Hogyan költi el a pénzét?
Keres egy ingatlanost, elmondja, hogy mit szeretne. Találnak egy olyan lakást, ami egyértelműen ugyanúgy túl van árazva. Sebaj, hiszen a túlárazott örökség-lakás eladásából befolyt összeg majd fedezi.
Túlárazottból túlárazottba…
- Mennyit szánnál a lakásra? – kérdezi az ingatlanos
- 50 milliót – mondja Gipsz Jakab, mivel meg szeretne tartani valamennyit az örökségből
- Nézd ezt az ingatlant, hogy tetszik? – így az ingatlanos
- Ez álmaim lakása, beleszerettem- reagál Jakab
- Van egy kis gond, ez a lakást csak tegnap volt 50M, ma már 65M, de holnap lehet, hogy már 80 lesz – magyarázza az ingatlanos
- Nem baj, nekem kell ez a lakás. Félek, hogy elviszik ebben az őrületben. Még ez is belefér- vágja rá Jakab, aki így vett meg egy sokszorosan túlárazott lakást abból a pénzből, amit soha nem keresett meg.
A könnyelműség ára
Teljesen világos, hogy a mai ingatlanpiacon nem a racionalitás az uralkodó tényező. Rengeteg olyan szereplő csatlakozott be, akiknek a fedezetét nem a munka eredménye, hanem egy örökség nyújtja.
Rendkívül könnyelműen emelkednek felül tömegesen 5-10M forintos árkülönbségeken, ami kedvezőtlenül hat a teljes piac működésére. Ez a könnyelműség ára, amit mindenkinek meg kell fizetnie, amíg ez a tendencia folytatódik.
CSOK, Babaváró…
Az állami ösztönzők pedig tovább erősítik az embereket a könnyelműségükben. Mivel az Államtól 5-10-20-30M forintokat akaszthatunk le, könnyebben felülsiklunk 5-10-15M forintos túlkapásokon és eltéréseken a valóságtól.
Mi lesz veled „öröklős generáció”?
A legtöbben belebuknak. Emlékszel még, mit írtam az elején a cikknek? Ez egy történelmi pillanat, ahol brutális módon álltak össze a csillagok. A másodperc töredéke alatt tesznek szert százmilliós vagyonra olyan családok, akik azelőtt 5M forintot sem láttak még egyben.
Nem az örökséggel van a gond, hanem azzal, hogy mihez kezdünk vele. Ha képtelenek vagyunk stratégiában gondolkodni és vagyont építeni, akkor a nap végén majd egy olyan túlárazott házban lakunk, ami már a felét sem éri, miközben elfogyott a készpénzünk és már a magasabb rezsit is nehezebben fizetjük ki.
Mi a megoldás?
Számomra teljesen egyértelmű, hogy ilyen helyzetben a megoldás minden esetben egyfajta passzív jövedelem kialakítása kell, hogy legyen.
Sokkal többet ér albérletből befolyt havi 400 000 forint, mint az eladásból befolyt 80M forint (amiből fizetsz adót egyébként…), aminek az árából veszel egy túlárazott lakást, amiben lakni fogsz.
Mert a példa 400 000 forintja már lehet az alap arra, hogy megvásárold a következő 1-2 kis garzont, ami idővel saját magát fogja fenntartani és kitermeli a hitelt.
Faék egyszerű matek
Most: 2 lakás, örökség, 400e bevétel
1 év múlva: 2 lakás (örökség) + 1 kis garzon (hitelre)= (400e + 150e)- 120e (hitel törlesztő) = 430e bevétel
3 év múlva: 2 lakás (örökség) + 2 kis garzon (hitelre)= (400e + 300e)- 240 (hitel törlesztő) = 460e bevétel
Azért azt vegyük észre, hogy az ingatlanvagyon értéke emelkedhet, csökkenhet vagy stagnálhat. Ha 3 év múlva rendelkezünk 4 lakással, aminek az értéke ma 120M forint és 3 év alatt pusztán 5%-kal növekedik az értékük, akkor azon is nyertünk 6M forintot (ha eladnánk a lakásokat).
Persze bele is bukhatunk. Rendkívül körültekintően kell a stratégiánkat meghatározni, amihez akár szakértő segítségére is szükség lehet. Ugyanis egy ilyen stratégiába bele kell venni az ingatlanok adózását, illeték mértékét, járulékos költségeket (pl.: felújítási díj, amortizációs költség), az elérhető állami támogatásokat, a hitelek visszafizetési tervét…stb.
Díjmentes hitelügyintézés Budapesten
Segítek Neked a hitelügyintézésben. Kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitelajánlatot mutatok be Neked, melyek akár 6 hónapig is érvényesek. Nem kell küzdened a bankfiókban! Mindent elintézek helyetted a hitellel kapcsolatban és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adok. Kényelmes, gyors, megbízható.
Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mintha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket tudok biztosítani a számodra(ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.
Ez a cikk 2019. június 11. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cikkben szereplő információk nem teljeskörűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!
velemenyem szerint nem csak az oroklos generacio hanem a kulfoldon dolgozok is verik fel az ingatlan arakat. Sokakkal talalkoztam akik budapesti befektetesi ingatlan vasarlast tervezik kulfoldon szerzett vagyonukbol, attol fuggetlenul hogy van-e ingatlan vetellel-eladassal illetve kiadassal tapasztala. Szerintem helyen kell kezelni a dolgokat, az ingatlan az csak egy befektetesi lehetoseg a sok kozul, diverzifikalni kell. Jelenlegi arszinteken talan nem art ovatosnak lenni es fovarosi ingatlanbol kevesebbet tartani.
teljesen jogos, amit írsz. Annyit tennék hozzá a budapesti ingatlanokkal kapcsolatban, hogy albérleti befektetési szempontból talán nem annyira vészes önmagában a magas ár, mivel árcsökkenés esetén sem fog csökkeni az albérlet díjat, amit beszedhetünk (maximum nem növekszik)