Oldal kiválasztása

A családvédelmi akcióterv keretében egyre nagyobb összegekhez lehet(ne) jutni a családoknak, hogy aztán egy sokkal stabilabb családi vagyonnal vágjanak neki a jövő kihívásainak. Azonban több „rejtett”, „nem hangoztatott” szabály boríthatja fel a terveinket…

A CSOK hitel KHR bejegyzése

A példa kedvéért nézzük meg a CSOK 10+15 támogatási program hitelrészét, aminél óhatatlanul is keletkezik egyfajta törlesztési kötelezettségünk. 25 évre a 15M forintra 71 132 forintot kell havonta fizetnünk. Ennek az úgynevezett OTK hitelkonstrukciónak a jellegzetessége, hogy 5 éves kamatperiódusban ugyan, de a fizetendő kamatod nem lehet magasabb, mint 3%. A többit az Állam fizeti meg helyetted.

Sokakat fog meglepetésként érni a jövőben a felismerés – amikor egy új hitelt vennének fel – , hogy az OTK hitelnél a bank a KHR-be nem 71 132 forintot jegyzett be, hanem ennek nagyjából a 160%-át, azaz esetünkben körülbelül 113 811 forintot. Mondván semmi nem garantálja, hogy az ügyfél teljesíti a kamattámogatás feltételeit (gyerekvállalás teljesülése, a házastársak nem válnak, …stb). Tehát egy olyan feltételezett negatív jövőképpel számol a bank a KHR-ben, ami nagy valószínűséggel sosem következik be.

A meglévő hitelek is beleszámítanak

Nyílt titok szerintem mindenki számára, hogy ma már a hitelfelvételnél úgynevezett JTM-et számítanak a jövedelmünkből, ami kamatperiódus függő is. Azaz megvizsgálja a bank, hogy a jövedelmünkhöz képest milyen törlesztésű hitelt „vállalhatunk” még be. Ezzel alapvetően nincsen gond, ha a rendszer nem akarná magát túlbiztosítani és igazságos lenne.

Talán meglepő lesz számodra, hogy milyen szinten játszik ellened a rendszer. Rengeteg olyan ügyféllel találkoztam az elmúlt hetekben is, akiknek ugyan volt hitelkártyájuk, de azt nem használták vagy bármikor ki tudták volna fizetni. Az átlagos ügyfél úgy van ezzel, hogyha kell, akkor megszünteti. Igen ám, de a bankja csak 30 napos vállalási idővel futtatja át a KHR rendszerben a megszüntetést. Azaz te ma bemész lezárni a kártyádat vagy valamilyen hiteledet és az csak 30 nap múlva látszik a KHR-ben, amit a másik bank megnéz.

Így történhet meg tömegével az eseten, amikor már ki van fizetve a 300 000 forintos kerettel rendelkező hitelkártyád, le is van zárva és a babaváró/CSOK hitelnél a bank mégis úgy számol, hogy még létező szerződés és a keret 5%-át veszi törlesztőnek, azaz ebben az esetben havi 15 000 forinttal számol.

A babaváró hitellel kapcsolatos horror

A babaváró hitel csak tovább bonyolította a dolgokat, hiszen a JTM kapcsán sem egységes a szabályozás. Van olyan bank, amelyik 500 000 forintos jövedelem alatt 40%-os terhelhetőséggel számol, míg mások 50%-kal. Ugyanakkor van olyan bank, aki a JTM-et babaváró kapcsán 45 000 forinttal terheli, míg mások 84 000 forinttal (kerekítve). És ezeknek a számításoknak mindenféle verziójával találkozhatunk.

Ez mit jelent egy olyan ügyfél esetében, aki mondjuk nettó 400 000 forintot tud igazolni, van már CSOK 10+15-ös támogatása, van egy, a napokban megszüntetett 300 000 forintos hitelkártyája nulla tartozással és olyan bankba megy, ahol átlagos módon számolják a babavárót?

Számítás

400 000 x 0,4 (40% JTM) = 160 000

Meglévő hitelek: 113 811 (ami a valóságban 71 132) + 15 000 (ami a valóságban 0) + 84 000 (ami a valóságban 45 000, de törvényileg maximum 50 000 -babaváró) = 212 811 forintot „hoz ki a bank” és bebizonyítja, hogy nem vagy hitelképes, miközben a valós törlesztésed 71 132+45 000= 116 132 forint lenne, ami simán a JTM küszöböd alatt van.

További válogatott szívatások

Ha KATA egyéni vállalkozó vagy… Akkor a NAV a 2018-as árbevételed 60%-áról ad ki igazolást, amit elosztanak 12-vel és még ebből vonja le a bank a havi 50 000 forintos KATA fizetendőt. Tehát 8M forintos árbevétel esetén, ahol a tényleges bevételed 8M/12 – 50= 616 666 forint volt, a NAV és a bank kihozza, hogy a figyelembe vehető fizetésed 350 000 forint havonta. És akkor jön még erre a JTM…

A GYES, GYED nem mindenhol jövedelem… Vannak olyan bankok, ahol például nem veszik figyelembe jövedelemnek ezeket az államilag garantált bevételeket. Ez már csak azért is kellemetlen, mivel elképesztően könnyen esnek ki a JTM számításból 100 000 forintos havi bevételek, amikkel már „simán” beleférne az ügyfél a keretbe.

És akkor még álmodozol egy új autóról?

Mert ugye a „tipikus” harmadik fázisa ezeknek a támogatásoknak a háromgyermekesek esetében a 2,5M forint célzott autótámogatást. Jellemzően egy ilyen autó 7-8M forintról indul, így biztosan szükség van egy nagyobb önerőre, ami a legtöbb családnak érthető módon nem lesz.

Ilyenkor kéne lízinget felvenni, ami szinte esélytelen elnézve a fenti KHR számokat, amikor a bank mindig a magasabb havi törlesztőket jegyzi be, amiből majd a lízinget adó banknak is számolnia kellene…

Segítség neked!

Szívesen segítek neked közvetíteni a babavárót. Átbeszéljük a többi igénybe vehető támogatást és akár jelzáloghitel konstrukciókat is nézünk, ha éppen lakásvásárlás előtt állsz. Ez egy komplex szolgáltatás.

szarvas.norbert@iflgroup.hu

Nézd meg, hogy mit gondolok erről

Infó

Ez a cikk 2019. július 09. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A cikkben szereplő információk nem teljes körűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!