Nyugi. Mielőtt a szívedhez kapnál, gyorsan leszögezném, hogy még mindig „csak szó van róla” és az „eldőlt egy titkos paktumban” póluspontok között eső részen mozog a nyugdíjkorhatár. Viszont egyszer bekövetkezik. Nézzük meg, hogy ez miért lesz jó nekünk?
Miért nem tervezhetőek a gondtalan nyugdíjas évek?
3 ok, amiért ez jó lesz nekünk
Ahelyett, hogy mindenki az egyén szintjén vizsgálja a helyzetet, érdemes nagyobb perspektívába helyeznünk a kérdést. Hatásait pedig általános érvényű igazságokkal kell megválaszolnunk!
#1 Előrehozott „igazság pillanata” érzés
Nekem mindig az volt a legnagyobb problémám a nyugdíjjal kapcsolatban, hogy arra úgy tekintettünk, mint egy testi-lelki megnyugvást hozó időszak, amiért egész életünkbe dolgozunk.
Egyik oldalról teljesen jogos felvetés, hogyha egész életemben fizetem az adót, akkor passzív éveimben az Állam gondoskodjon rólam. Másik oldalról pedig miből gondolod, hogyha 30 évvel ezelőtt befizettél havonta 1 000 forint adót / járulékot a közösbe, akkor 30 évvel később milliókat fognak neked visszaadni?
Az igazság szörnyű: Senki nem jutott el az „aranyvárosba”. Ez a fantazmagória nem létezik, egy hazugság. Minél előbb eszmélsz, annál hamarabb fogod a kezedbe venni az irányítást.
#2 Legálissá válik a rendszer
Tudom, hogy nem tetszik, amit ebben a cikkben írok. Hiszen szembemegyek mindazzal, amit mondtak neked. Ugyanakkor kimondom, amit már eddig is sejtettél!
Hogyan működik a mai rendszer a valóságban? Az emberek minél hamarabb nyugdíjba akarnak menni a passzív és fix nyugdíj miatt, miközben már keresik a nyugdíj melletti munka lehetőségét.
Tehát az Állam erőn felül fizet (és visszafizet!!!!!) nyugdíjat, miközben a nyugdíjasok jelentős része továbbra is aktív munkaállományba maradna.
Ha kimondjuk a valóságot, akkor a politikának nem kell továbbra is eladni a jövőnket egy hamis ígéret miatt. Elkezdődhet egy őszinte diskurzus a teljes rendszer átalakításával kapcsolatban. Az erőforrások átcsoportosításával lehetőség nyílna arra, hogy a valóban rászorulókat, dolgozni képteleneket tudja a rendszer támogatni.
#3 Örökké élünk
A közvélemény kutatás elképesztő pesszimizmusról számolnak be, ami a magyarok szerinti várható élettartamot jelenti. Miközben fejben viszonylag „korán halunk”, addig a valóságban egyre tovább élünk.
A nyugdíjkorhatár emelése pszichológiai szempontból talán áttörhetné a pesszimizmus ezen határát és az emberekkel elhitetné, hogy valóban tovább fognak élni, mint azt gondolják.
Nem rossz dolog elhinni, hogy az élet nem ér véget 60-nál. Hogy még van egy jó erős 15-20 éved élni és boldognak lenni. Ez már önmagába egy fantasztikus hozadéka lenne a változásnak.
Hogyan vedd kezedbe az irányítást?
A legfontosabb kérdés, hogy mi történik a felismerés után? Hogyan vehetem kezembe az irányítást, amikor még a következő hetet sem tudom megjósolni? Én három fontos pillért határoztam meg ezzel kapcsolatban, ami örök érvényű, tervezhető igazságokra épül…
Segítség
Amennyiben kíváncsi vagy a véleményemre, hogy melyik nyugdíj megtakarítást érdemes választani vagy hogyan tudsz felépíteni ingatlanvagyont, akkor keress meg bátran.
Ezen kívül szívesen segítek neked közvetíteni a babavárót és/vagy a lakáshiteledet, CSOK-ot. Átbeszéljük a többi igénybe vehető támogatást és akár jelzáloghitel konstrukciókat is nézünk, ha éppen lakásvásárlás előtt állsz. Ez egy komplex szolgáltatás.
szarvas.norbert@iflgroup.hu
Jogi
Ez a cikk 2019. október 11. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A cikkben szereplő információk nem teljes körűek és nem számítanak pénzügyi tanácsadásnak. A felelősségteljes döntéshez javasolt minden esetben a szolgáltató honlapján tájékozódni!
1. Az előrehozott igazság pillanata érzés inkább előrehozott csalódás pillanata érzés lesz. Ha 30 éve havi 1000Ft-ot raktam a közösbe, akkor 30 év után ennek az éves szinten 12.000Ft-nak az összege- normális befektetés esetén – valahol 50.000 körül kellene, hogy legyen, hagy ne részletezzem, hogy mi van helyette: felrovó-kiosztó. A befizetett pénzedet senki se fektette be, kiosztották azok között, akik elmehettek/elmehetnek még 65 évesen nyugdíjba, én/mi majd azért nem mehetünk el, mert a mi pénzünket már kiosztották másnak, ergo nekünk már nem jut. – (járni jár, csak nem jut)
2. ha azt a pénzt, amit eddig befizettem nyugdíjra, most ideadnák, hogy gazdálkodj vele, de „ha egyik napról a másikra feléled, akkor vége”, akkor is jobban járnék, mintha az állam kezelné (az állam a legrosszabb gazda)
2.b: ergo azok miatt szívok, akik felélnék egyik napról a másikra a megtakarításukat, aztán mennének az államhoz sírni, hogy nincs mit enni.. (az, hogy én befektettem volna, és azóta legalább a kétszeresét érné.. – feleslegesen mantrázom, semmi sem fog változni)
3. Azért a magyarországi várható élettartamokat a nyugat európaival összevetve, elég siralmas képet kapunk, nem olyan fényes az a jövő.
Megint kihőbörögtem magam, semmi sem fog változni, ha meg is élem a nyugdíjkorhatárt, éhbért fogok kapni, tehát már most magamnak kell gondoskodnom plusz megtakarításokkal erre az időszakra, de ehhez igencsak jól esne, ha hozzá tudnám csapni az állam által nyugdíjra elvett pénzt, mert az nem az enyém lesz. Azt csak elveszi, az ellenszolgáltatás feltételei meg majd közben változnak, valahogy mindig úgy, hogy ne kelljen visszafizetni (a semmiből nehéz is).