Oldal kiválasztása

Tudtad, hogy a lottónyertesek 1/3 záros határidőn belül tönkremegy? Jó ez rád nem feltétlenül vonatkozik, hiszen nem lottózol. Viszont könnyen érhet mostanában olyan meglepetés, amikor a fizetésed jelentősen megemelkedik. A kérdés az, hogy ilyen esetben folytathatod az életedet tovább vagy szükséged van-e egy betonbiztos tervre?

#1 Titkold el mások elől

Ha nem akarsz feltétlenül kegyetlen döntéseket meghoznod, akkor a legjobb stratégia, ha egy ideig még nem mondod el a szűk családodon kívül másoknak, hogy megduplázódott a fizetésed.

Ugyanis a többletpénzedet mindenki nagyon jól el tudja osztani helyetted. Ilyenkor érkeznek a kellemetlen kölcsönkérelmek vagy tuti befektetési ötletek. A másik pedig gyakorlatilag megsértődik a visszautasításon, „hiszen neked most úgyis van”. Akkor se jobb a helyzet, ha beleugrassz felelőtlenül és pénzt veszítesz.

Előbb barátkozz meg a helyzettel, rendezd a gondolataidat, mielőtt mások kezdenek el rendezgetni…

#2 Maradj a jelenlegi életedben

Akár játékelméletnek sem utolsó eljátszani a gondolattal, hogy mihez kezdenél a dupla fizetéssel. Ma még nettó 240e forintot keresel, ebből élsz, ebből gazdálkodsz. Holnap már 480e forintot kapsz a munkádért.

A több pénz mindig nagyobb felelősséggel jár. Ilyenkor egy nagyon fontos döntést kell meghoznod az extra pénzzel kapcsolatban:

  • a jelenedbe fekteted be
  • vagy a jövődbe?
Ha a jelenbe…

Hirtelen sokkal több pénzünk van. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy megfeledkezünk magunkról és a múltbeli küzdelmekért cserébe úgynevezett „megérdemlem bevásárlást tartunk”, aminek égisze alatt mindenféle hülyeséget megveszünk.

Ezt hívjuk tüneti kezelésnek, ami idővel függőséget okozat. Biztosan veled is előfordult, hogy nagyon szerettél volna valami nagyobb dolgot (lakás, autó, nyaralás), de végül nem jött össze rá elég pénz. Elkeseredtél és bánatodban vettél egy vágyott dolgot (telefon, számítógép…stb). Pillanatnyilag ettől jobban érezted magadat, de következő héten megint minden kilátástalannak tünt.

Ha a jövőbe…

Akkor értelemszerűen megmaradunk a jelenlegi élethelyzetünkben és a többletet megpróbáljuk egy elosztani/beosztani/befektetni, amitől hosszútávon emelkedik az életszínvonalunk. Elkezdünk nagyobb volumenü dolgokat megvalósítani (lakás, autó…stb), hiszen már megvan a fedezetünk.

#3 Számold fel a rossz hiteleidet

Fontos leszögezni, hogy vannak jó és rossz hitelek. Jó hitel például a CSOK 10+10 vagy a CSOK 10+15 hitelrésze, ami 25 évig garantáltan 3%-os kamattal ketyeg. Mivel az életben nem kapsz piaci alapon ennél kedvezőbb ajánlatot, ezért jobban megéri tartani ezt a hitelt és a pénzt befektetni/máshova helyezni, mint minél előbb megszabadulni a hiteltől.

Viszont a hitelek 85%-a kifejezetten rossz hitelnek minősül, aminek legfontosabb ismérve a kamat, ami általában magasabb, mint amennyit közepes kockázat mellett tudnál a befektetéseden elérni. Kell egy stratégia, hogy ettől megszabadul.

Szabadulj meg a diákhiteltől

Például a diákhitel szab. fel része a lehető legrosszabb hiteltípus, aminek a tőketartozása évről évre a kamat mértékében növekedik. Azt gondolom, hogy a nulladik lépés ilyen esetben ettől megszabadulni akár annak az árán, hogy a következő x hónapban az összes többletet erre fordítjuk.

Haladjunk lépésről lépésre

Sok családnak van hitelkerete, hitelkártyája, diákhitele, jelzáloghitele. Hiába duplázódik a fizetésed, nem fogod tudni azonnal kifizetni ezeket. Ne legyenek tévképzeteid, mert csalódni fogsz.

Állíts fel egy stratégiát és számold ki, hogy pontosan mennyi idő alatt tudsz megszabadulni ezektől a kötelezettségektől.

#4 Ne vegyél fel több rossz hitelt

A rossz hitel másik jellemzője, hogy nem teremt értéket. Ilyen tipikusan egy új elektornikai eszköz, nyaralás hitelből vagy egy olyan ingatlan, amit saját szórakozásodra vásárolsz (saját nyaraló) vagy az autó.

A hirtelen jött pénzügyi többlet arra biztathat, hogy tudnád fizetni az extra terheket. Ne dőlj be ennek és véletlenül se költsd a pénzedet olyan dolgokra, amik sosem biztosítanak passzív bevételt a számodra.

Ne feledd: kaptál egy lehetőséget, hogy kiszállj az adósságspirálból. Hogy ne te dolgozz a pénzért, hanem a pénz dolgozzon neked. Élj vele.

#5 Hasznos hitelt érdemes felvenni

Azt gondolom, hogy vannak olyan indokolt esetek, amikor a stratégiát részese lehet egy hitel felvétele. A hitel olyan pénz ebben az esetben, amit a jövőben fogsz megkeresni, a jelenben költesz el és a köztes időre fizeted a kamatot, mint költség.

Attól, mert duplázódott a fizetésed, még nem tudsz hirtelen lakást vásárolni, parkolót, tárolót vagy egy valamibe befektetni. Viszont a fizetésed már elegendő fedezetet nyújthat ezeknek a megvalósításához.

Tipikus példa egy kisgarzon megvásárlása, ami idővel passzív bevételt jelenthet a számotokra (albérleti díj, ingatlan értéknövekedése).

#6 Menjetek el azonnal nyaralni

Lehetőség szerint minél hamarabb menjetek el pihenni és tartsatok egy „mindent bele nyaralást”, aminek a fedezete 1-2 havi fizetéstöbbleted. Ez egy nagyon lényeges pont, hiszen meg kell jutalmaznod magatokat, ami erőt adhat a folytatásra.

Nem szabad „koplalnod”, ha többet keresel. Bizonyos „lazítást” kell alkalmaznod, máskülönben gyűlik benned az elégedetlenség és egyszer kirobban belőled mondjuk egy 1 millió forintos számítógép formájában.

Amikor nekünk hirtelen beérkezett egy nagyobb pénz, akkor mindenki kapott egy kötelezően elköltendő összeget. Ez volt a jutalom. A megállapodás pedig az volt, hogy a pénzből nem vehetünk hasznos dolgot, kizárólag luxus és felesleges valamit, amire vágytunk. Így elköltöttük a pénz egy apró hányadát, míg a 98%-a megmaradt hasznos felhasználásra.

Díjmentes nyugdíjtanácsadás

Segítek Neked a nyugdíjmegtakarítás kiválasztásában. Kiemelt és ingyenes szolgáltatás keretében egyszerre több biztosítótól is konkrét jánlatot mutatok be Neked. Nem kell küzdened a biztosítási ügynökökkel! Mindent elintézek helyetted a megtakarítással kapcsolatban és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adok. Kényelmes, gyors, megbízható.

Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a nyugdíjbiztosítást nálunk, mintha bemennél a biztosítóhoz. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket tudok biztosítani a számodra (kedvező bónuszrendszer, kedvező feltételrendszer), melyeket a biztosítónál nem kapsz meg.

Cikkhez kapcsolódó tartalom

Hogyan duplázd meg a nyugdíjadat?

 Megemelhetik a magyar nyugdíjkorhatár mértékét!?

Szükséged van a segítségemre?

Bankfüggetlen hitelközvetítés és CSOK tanácsadás

Nyugdíjcélú megtakarítás tanácsadás

Gyerekmegtakarítás tanácsadás


Ez a cikk 2019. március 27. napján frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.